Pielgrzymi nadziei
„Pielgrzymi nadziei” – to hasło roku duszpasterskiego i jubileuszowego 2025. Pielgrzymowanie zakłada poszukiwanie czegoś w życiu, dla swojego życia i osiąganie celu. Każdy z nas współpracując z Duchem Świętym, może odnaleźć podczas pielgrzymki ślady Jego owoców. Idąc pielgrzymką nadziei, chcemy podjąć takie działania, by móc sięgnąć po owoce Ducha Świętego, pielęgnować je, lepiej je wykorzystywać i dzielić się nimi z innymi. Ubiegły rok był dla nas ogromnym fizycznym wyzwaniem. Cieszę się, że wciąż udaje nam się osiągać kolejne cele. Jestem Wam bardzo wdzięczny za każdy przejaw waszego zaangażowania. Bądźmy pełni nadziei. Na nowy rok i kolejne dobre doświadczenia…
Z serca wszystkim błogosławię. Ks. Dominik Poczekaj
1. Miłość — jak dobrze jest wiedzieć, że jest się kochanym.
2. Radość — znajdź ją w każdej sytuacji.
3. Pokój — obecny w sercu, uczy stawiać czoła przeciwnościom
4. Cierpliwość — jest konieczna wobec naszych ograniczeń
5. Uprzejmość — to właściwy klucz do serc
6. Dobroć — jest w każdym z nas, dlatego wybieraj dobro.
7. Wielkoduszność — ćwicz dobre odruchy serca
8. Łaskawość — otaczają nią ludzi i sprawy dla ciebie trudne
9. Wierność — zachowaj ją we wszelkich postanowieniach i staraniach
10. Skromność — masz już bardzo wiele, wykorzystaj to dobrze
11. Wstrzemięźliwość — być opanowanym, umiarkowanym, powściągliwym
12. Czystość — każda świątynia wymaga dbałości
prześlij swój komentarz, świadectwo, sugestię, opinię…
K W I E C I E Ń
3. Pokój — obecny w sercu, uczy stawiać czoła przeciwnościom
Pokój
W natłoku spraw i problemów, czasem trudnej, przytłaczającej codzienności, niełatwo doświadczyć pokoju serca. Pojawia się poczucie bezradności, brak sił oraz perspektyw. Tkwiąc w takim stanie, nie tylko zamykamy serce przed sobą, ale również przed innymi. Ranimy bliskich swoim postępowaniem. Nie potrafimy dać z siebie dużo dobrego.
Szukanie tak potrzebnego nam pokoju kojarzy mi się z całkowitym zatrzymaniem. Dniem wolnym tylko dla siebie, bez załatwiania spraw i wypełniania obowiązków. Takim, w którym jest czas, by rozejrzeć się dookoła, dostrzec piękno świata w małych rzeczach, pobyć w Ciszy i zrozumieć, że można żyć inaczej. Zrozumieć co jest najważniejsze. Że nie ma sensu gonitwa, pogoń za czymś czego nawet nie potrafimy nazwać. Uświadomienie sobie tego jest dobrym początkiem i szansą, by pokój zagościł w sercu na stałe.
M A R Z E C
2. Radość — znajdź ją w każdej sytuacji.
Radość
Szukając czegoś ostatnio w internecie, natknęłam się na stwierdzenie, że papież Jan Paweł II praktykował radość. Spodobało mi się bardzo i zagłębiając się dalej w artykuł, moją uwagę przykuł cytat, który wpisuje się w temat naszych dzisiejszych rozważań. Słowa pochodzą z 2002 roku. Wygłoszone zostały podczas przemówienia z okazji Światowego Dnia Młodzieży.
Ludzie są stworzeni do radości. Słuszne jest zatem wasze pragnienie szczęścia. Chrystus ma odpowiedź na to wasze pragnienie. Ale prosi was, abyście mu zaufali. Prawdziwa radość jest zwycięstwem, czymś czego nie sposób osiągnąć bez długiej i trudnej walki. Chrystus ma tajemnicę tego zwycięstwa.
L U T Y
1. Miłość — jak dobrze jest wiedzieć, że jest się kochanym.
Miłość
Ś W I A D E C T W O
Trudno jest poznać i zrozumieć człowieka nie znając jego historii, nie wiedząc co nosi w swoim wnętrzu. Żaden wycinek, splot losów czy obraz danej osoby, jaki sobie ułożymy w głowie na podstawie tego co widzimy, nie sprawia, że wiemy kim jest. Tak naprawdę nie mamy o tym pojęcia. Każdy idzie przez życie we własnych butach. Łatwo jest kogoś ocenić, zranić. A jednak wciąż to robimy, każdego dnia.
Kochać to akceptować kogoś takim jakim jest. Kochać to dostrzegać drugiego człowieka i próbować być przy nim. Być – tylko tyle i aż tyle. Kochać to kierować miłość, którą mamy w sobie tam, gdzie stanowi wartość.
Jak to robić?
Ja wciąż się tego uczę… bo wiem, że to jest właściwy kierunek.